Historyczne Garaże F1 - kartonowe modele

More
8 years 9 months ago - 8 years 9 months ago #1622 by Paweł Wróbel [djescape]
Paweł Wróbel [djescape] created the topic: Historyczne Garaże F1 - kartonowe modele
Ostatnio zainteresowała mnie pewna rzecz, a mianowicie kartonowe modele! W internecie można znaleźć mnóstwo szablonów, wzorów, można także pobawić się samemu. Ja swoją przygodę zacząłem od stworzenia adekwatnego do naszej ligi modelu, czyli 1979 Lotus Type 79.

Jego wykonanie pewnie nie zachwyca, nawet może niektórym się wydawać że po co takim szkaradztwem się chwalić, ale jestem na etapie badania materiałów, kleju itp. Poza tym chciałbym, aby kilka modelów później widać było poprawę jakości modelów. Ten model wykonam pewnie jeszcze ze dwa razy, ale i tak chciałem pokazać, co można zrobić ze zwykłą kartką papieru!

W tym temacie też będę na bieżąco pokazywał co udało mi się stworzyć. O ile na razie korzystam z gotowych szablonów bolidów, tak garaże chciałbym wykonać sam, w miarę odzwierciedlające tamtejsze realia.

Więc tutaj zamieszczam co do tej pory udało mi się zrobić.

Last Edit: 8 years 9 months ago by Paweł Wróbel [djescape].

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 9 months ago #1628 by Tomasz Kawecki [king81]
Tomasz Kawecki [king81] replied the topic: O: Historyczne Garaże F1 - kartonowe modele
Dj jak lubisz takie rzeczy to może coś tutaj Ci się spodoba:

www.yamaha-motor.co.jp/global/entertainment/papercraft/

a jak nie lubisz motocykli to może chociaż jakieś podpowiedzi co do kleju czy sposobów składania zobaczysz ;)

może później sam opublikujesz pdfy ze swoimi modelami ;)

P2: BMW M1 ProCar US Champ
P1: DRM Season One
P2: WTCC BMW E90 - Drift Monsters
P3: DRM Season Two

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 9 months ago #1631 by Pawel W
Pawel W replied the topic: O:Historyczne Garaże F1 - kartonowe modele
W sumie fajny, nie wiem jak na to popatrzeć.. czy okiem modelarza perfekcjonisty - wtedy powiem że zje********

ale z drugiej strony powiem ci jako były maniakalny modelarz, że jest coś fajnego w takim szybkim stylu... model jest ok, nie musi oddawać każego szczególiku pełną gębą, taki artystyczny bałagan...

wczoraj gadałem o tym modelu z Fireballem na gg, pierwsze wrażenie odrzucające... dzisiaj w sumie zmieniam zdanie, mi się podoba :laugh:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 9 months ago #1632 by Paweł Wróbel [djescape]
Paweł Wróbel [djescape] replied the topic: O:Historyczne Garaże F1 - kartonowe modele
Jak sam stwierdziłem, ten model nie jest do pokazania jaki jest fajny, ale po prostu do tego, żeby zauważyć różnicę pomiędzy pierwszym, eksperymentalnym modelem, a późniejszymi modelami, opartymi już na doświadczeniu. Właśnie dzisiaj zabrałem się już do budowy Brabhama '74, który postaram się wykonać trochę lepiej niż ten i wzbogacony kolejnymi, cennymi doświadczeniami nie poddawać się tylko próbować dalej, dążyć do ideału.

Dzięki king za likna, na pewno się przyda :). Jeżeli ktoś bawił się już w takie modelowanie to byłbym bardzo wdzięczny za cenne porady dla początkującego :).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 9 months ago #1633 by Pawel W
Pawel W replied the topic: O:Historyczne Garaże F1 - kartonowe modele
Ja już dawno nie kleiłem, ale nie wydaje mi się żeby techniki się zmieniły.

Możesz pytać to Cię postaram sie naprowadzić. Może zacznijmy od tego... jakim klejem kleisz? Bardzo dobrze klei się klejem o nazwie Hermol, możesz próbować również wikolem ale jest słaby. Zaś klej WOODFIX SUPER firmy Den Braven jest bardzo dobry....

Tylko jest to kwestią indywidualną czy wolisz kleić klejem na bazie wody tak jak wikolopodobne, czy wolisz pochodne od butaprenów...

Nie wiem jakie jeszcze rzeczy jak coś to pytaj...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 9 months ago #1634 by Paweł Wróbel [djescape]
Paweł Wróbel [djescape] replied the topic: O:Historyczne Garaże F1 - kartonowe modele
No i tutaj widzę swój pierwszy błąd: nie próbowałem kleić klejami specjalnie do papieru (używałem kleju technikol) bo wydawało mi się to totalną abstrakcją. :S W kwestii klejów już będę wiedział w którym kierunku iść. Dzięki za pomoc :).

Resztę umiejętności powinienem nabyć w miarę czasu i ilości sklejonych modelów.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 9 months ago - 8 years 9 months ago #1636 by Pawel W
Pawel W replied the topic: O:Historyczne Garaże F1 - kartonowe modele
kolejna rada np.

Jeżeli potrzebujesz zagiąć krawędź na kartonie, to nie rób tego ostrzem nożyka. zrób to niezaostrzoną częścią noża.. dociśnij do papieru i przejedź po krawędzi gdzie ma być gięcie.

Dzięki temu nie rozetniesz papieru i go nie osłabisz, a utworzysz sobie profil gięcia....

Jeżeli potrzebujesz np zrolować papier bo chcesz z niego zrobić rurkę (np przekrój kadłuba samolotu) to wycięty element przeciągnij po kancie/rancie stołu wzdłuż.... coś w stylu jak kwiaciarni robią ze wstążkami tylko one używają do tego nożyczek. W zależności od ostrości kantu i od siły nacisku, papier się sam zacznie rolować. (przyda ci się przy formowaniu opon typu jakie widzę na tym modelu)


Do wręg możesz zakupić arkusze specjalnej tektury na allegro, występują w różnych grubościach. Oczywiście możesz szukać tekturki gdziekolwiek również.... U ciebie grubej tektury używałbym do spojlerów i innych żeby było to grubsze, mocniejsze i po sklejeniu proste...

Jeżeli łączysz dwa segmenty jeden do drugiego i chcesz pozbyć się szpar, to kup arkusz papieru ściernego np 400-600, połóż go na równej powierzchni i obydwa segmenty zeszlifuj powierzchniami przylegania...

Kolejna rada, klejąc rulon/rolkę (znowu odniosę się do twojej opony. Jeżeli nie chcesz żeby nie było widać łączenia to nie sklejaj rurki "na zakładke". Zrób inaczej - wytnij sobie wąski pasek z papieru, zakładkę z elementu odetnij i wtedy połącz dwie krawędzie elementu, ale z zakładką wklejoną w środku. Dzięki temu krawędzie złączą się do czoła i nie będzie "schodka". Jeśli zostanie szparka można wypełnić szpachlówką, zeszlifować i pomalować. Jeśli dokładnie utniesz krawędzie (dobre nożyczki) to połączenie będzie idealne...

Jeszcze co do opon...

Np jeśli chcesz zrobić ładne papierowe kóło.... Można tak jak masz w swoim modelu prawda z wyciętych elementów... ale to nie wygląda estetycznie. Do samolotów czy czołgów coraz częściej można kupić gotowe kółka, upraszcza to sprawę, ale do modelu bolidu na pewno nie kupisz.

A więc zmierz se tam grubość kółka, jego średnice itp. Następnie dobierz najgrubszą tekture. Powycinaj ilość krążków (środek zostaw pusty na felgę którą później wkleisz do środka) jaka Ci jest potrzebna (Krążek ma mieć kształt podkładki do śruby). Następnie sklej te krążki do siebie ściskając je w imadle i drewienkach wikolem. Ściśnij mocno... następnie jak już konkret zaschnie powinien Ci wyjść wałek szerokości opony... ranty zeszlifuj i nadaj im kształt jaki powinna mieć twoja opona.

Felgę możesz wkleić jeśli zamierzasz ją odwzorować dokładnie, ale można to również zrobić w wersji uproszczonej. Kilka krążków z kartonu do opony daj pełnych (bez otworku w środku), oczywiście w środku narysowany tylko kształt felgi, i te krążki umieść na odpowiedniej głębokości.

Wtedy możesz osiągnąć efekt że np oponka będzie wyszlifowana, a felga będzie głęboko. Wszystko zależy od twojej kreatywności bo ja np. starałbym się umieścić taki sklejony wałek na jakiejś ośce na wkrętarce. I obracając kółkiem przykładałbym papierki na kawałku drewna żeby szlifować super dokładnie - coś na wzór mini tokarni. W ten sposób mógłbyś również odtworzyć bieżnik np w oponach typu grooved... dociskając np nożyk albo ostry gwóźdź do płaszczyzn obracającego się koła.

Możliwości są nieograniczone... z papieru da się wykonać wszystko. Nie przejmuj się, że np w papierze zrobisz krater (będzie to znaczyło że za mocno dociskałeś papier ścierny i była za duża temperatura i zamiast szlifować to papier się po prostu zwinął jak przypalony plastik). Ubytki możesz uzupełnić szpachlówką - taką normalną bez włókna kupioną w sklepie z lakierami samochodowymi i wyszlifować :)

Kóło z samolotu zrobione taką techniką wygląda mniej więcej tak
Jeśli masz takie oponki i chcesz na nich zrobić napis, to zrób sobie wzór napisu np w Corel Draw, napis rozłóż dokoła obwodu okręgu o średnicy twojego koła. Zanieś następnie napis na ploter, wycięte literki użyj jako szablon. Przyklej na opone i najlepiej jakbyś miał aerograf to pryśnij. Jeśli nie to biały spraj lub farba i pędzelek...


Wszystkie ośki, pręty wahaczy czy inne tego typu rzeczy rób z druta miedzianego. Idziesz se normalnie do elektrycznego sklepu i kupujesz drut o przekroju tobie potrzebnym - i już masz prętów do koloru do wyboru. Z takiego grubego druta jeśli się zakręcisz możesz zrobić np koło kierownicy :laugh: Drut zawiń na przedmiocie który będzie oddawał średnice kierownicy, np na szmince, albo na markerze. Na połączeniu daj kropelke cyny i zeszlifuj, albo znowu szpachlówkę i wyszlifuj...

Szybki i elementy przezroczyste, Przejdź się do sklepu w którym bindują dokumenty i poproś o okładkę przezroczystą do bindowania. To są takie cienkie arkusze plexi, są w różnych kolorach (przydadzą się np klejąc motocykl z niebieską szybką :laugh: )

Lusterka robiłbym z folii z czekolady albo do pakowania kanapek...

Nie mam pojęcia co mogę Ci jeszcze poradzić, może rób zdjęcia elementów które robisz, a ja Ci powiem jak bym ogarną temat... bo na wszystko liczy się pomysł...
Last Edit: 8 years 9 months ago by Pawel W.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 9 months ago #1639 by Paweł Wróbel [djescape]
Paweł Wróbel [djescape] replied the topic: O:Historyczne Garaże F1 - kartonowe modele
Dzięki za obszerny wykład na temat modelowania :). Na prawdę dużo mi pomógł. Dzisiaj zacząłem tworzyć Brabham '74, oto kilka fotek tego, co udało mi się zrobić i z jakich części bolid powstaje:

Część główna bolidu:


Pozostałe części, nie wszystkie są jeszcze wyciętę:


Wyniki mojej dzisiejszej pracy:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 9 months ago - 8 years 9 months ago #1645 by Pawel W
Pawel W replied the topic: O:Historyczne Garaże F1 - kartonowe modele
ciekawe czy choć bryła modelu jest dokładna, jeśli tak to reszta elementów to mniejszy pikuś, zdjecia na sieci i zabawa w stylizacje i reprodukcje... B)

(zakładki na tych elementach do klejenia również weź linijke i przejedź tępą stroną noża, będą się wtedy ładnie składać)
Last Edit: 8 years 9 months ago by Pawel W.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
8 years 9 months ago #1652 by Tomasz Kawecki [king81]
Tomasz Kawecki [king81] replied the topic: O:Historyczne Garaże F1 - kartonowe modele

P2: BMW M1 ProCar US Champ
P1: DRM Season One
P2: WTCC BMW E90 - Drift Monsters
P3: DRM Season Two

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Time to create page: 0.286 seconds
Powered by Kunena Forum